Student Gallery Schedule

Stella Elkins Tyler/Student Lounge Galleries, Spring 2018

Exhibitions are open to the public Wednesday through Saturday, 11 am – 6 pm

  Space 1 (SET) Space 2 (SET) Space 3 (SET) Space 4 (Lounge)
Wed, Jan17
Phily Art Schools Show (install) Phily Art Schools Show Phily Art Schools Show Gillian Mead
      Painting
Wed, Jan 24
Phily Art Schools Show Phily Art Schools Show Phily Art Schools Show Nathan McKeever
     
Painting
Wed, Jan 31
Phily Art Schools Show Phily Art Schools Show Phily Art Schools Show Julia Haines
      Fibers/Material Studies
Wed, Feb 7
Chase Foley Autumn Wallace Jaclyn Rosenzweig Christine McDonald
Printmaking Ceramics/Painting Painting Sculpture
Wed, Feb 14
Chloe Pinero Kip Gale Kevin Rose Mackenzie Abernethy
Painting Sculpture Painting Sculpture
Wed, Feb 21
Elliot Wilson Sam Cush Garrett Orr Missy Furman
Sculpture Graphic Design Printmaking Fibers/Material Studies
Wed, Feb 28
Ceramics Ceramics Jacob Stranick Photography
    Ceramics  
Wed, Mar 7 • • • • • • • • • • • • • • • SPRING BREAK • • • • • • • • • • • • • • • • •• •
Wed, Mar 14
Foundations Foundations Foundations Foundations
       
Wed, Mar 21
Foundations Foundations Foundations Foundations
       
Wed, Mar 28
Visual Studies Visual Studies Visual Studies Carson Bohlen
      Sculpture
Wed, Apr 4
Ellen Virkkunen Lauren Pinson Mike Nease Luke Milanak
Painting Ceramics Sculpture Glass
Wed, Apr 11
Kate McGinley Marian Simms Adam Franklin Sara Bakowski
Painting Sculpture Sculpture Sculpture
Wed, Apr 18
Roya Weidman Cara Epstein Elizabeth Lubitsky Rachel Cosgrove
Glass Glass Sculpture Painting
Wed, Apr 25
Art of Student Teaching Art of Student Teaching Art of Student Teaching Photography
       
Wed, May 2 Morgan NItz Connor Wisnom Lucy Davenny Photography
Finals Week Sculpture Sculpture Printmaking  
Wed, May 9 Madison Ketchen Meredith Collins Summer Brunson Shea Lohss
Graduation Printmaking Glass Painting Fibers/Material Studies


First Floor Thesis Exhibitions 

These students are exhibiting in the first floor Lobbies and Green Hallway

Week of April 9

  • Timothy Jones, Painting
  • Lucia Garzon, Printmaking
  • Samantha Herman, Painting
  • Isabella Shubert Jones, Sculpture

Week of April 16

  • Anna Trieu, Ceramics
  • Gizelle Edinger-Turoff, Ceramics
  • Madeline Rothman, Ceramics
  • Samuel Baker, Ceramics